Jedan od glavnih ciljeva ESI je podizanje svijesti o potrebi i pravu svakog djeteta da se na adekvatan način zaštiti od bolesti koje se mogu prevenirati pravovremenom vakcinacijom.
S obzirom na to da je u proteklom periodu epidemija odnijela nekoliko života u BiH, važnost skretanja pažnje na redovno vakcinisanje bila je u samom centru skupa.
“Obilježavanje ESI se upriliči svake godine u aprilu pod pokroviteljstvom Svjetske zdravstvene organizacije i mi obilježavamo otkako je uspostavljena. Mi kroz događaje poput ovog promoviramu imunizaciju, tj. vakcinaciju djece kao jedno od najvećih civilizacijskih dostignuća jer je to najefikasnija mjera za sprečavanje bolesti koje kod djece mogu izazvati teške posljedice. Obaveza cijelog društva je da promovira vakcinaciju kao javno dobro, kao nešto što spašava živote”, rekao je Zlatan Peršić ispred Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Napominje i to da pad obuhvata imunizacije koji se bilježi iz godine u godinu može dovesti do velikih epidemija kao što je to bio nedavni slučaj s morbilima u BiH.
“Analizom implementacije programa imunizacije u 2018. godini zaključili smo da je obuhvat ispod ciljnih vrijednosti koje su 95 posto. Tačnije, obuhvat s tri doze DTP vakcine iznosi 78 posto, dok je obuhvat s MRP vakcinom u prvoj godini 68 posto. Kod nas je imunizacija obavezna, negdje je opcionalna, ali će vlasti učiniti sve da vas, na neki način, natjeraju da se vakinišete što je svakako dobro iz razloga što zarazne bolesti ne pogađaju samo neimuniziranu osobu, već i ljude u njenoj okolini”, kazao je dr. Sanjin Musa, epidemiolog.
On pojašnjava kako je imunizacija zajednička društvena odgovornost i da društvo treba prepoznati da je imunizacija ključna mjera u prevenciji mnogih bolesti, a posebno apeluje na roditelje, institucije, medije i nevladine organizacije da insistiraju na redovnoj vakcinaciji.