Standardizacija sestrinskih usluga je jedan od preduslova za kvalitetnu i sigurnu zdravstvenu njegu i ostvarenje ljudskog prava na kvalitetnu zdravstvenu zaštitu.
Standardne operativne procedure (SOP) su pisane upute za medicinske sestre-tehničare u kojima se detaljno opisuje način na koji treba da se obavi određeni zadatak. Zahvaljujući njima, smanjuje se mogućnost greške, povećava efikasnost rada i osigurava ujednačen kvalitet i sigurnost usluga koje pružaju pacijentima medicinske sestre-tehničari. Ovaj priručnik će olakšati i unaprijediti izrazito kompleksan i zahtjevan rad patronažnih medicinskih sestara-tehničara, koje imaju presudnu ulogu u pružanju zdravstvenih usluga u domovima pacijenata i u zajednici. Priručnik će se koristiti i za edukaciju budućih studenata zdravstvene njege. Pored ovog priručnika, medicinskim sestrama i tehničarima u svim domovima zdravlja u FBiH je od 2017. godine na raspolaganju i priručnik sa SOP-ovima za primarnu zdravstvenu zaštitu. Oba priručnika su napravljena uz stručno vođstvo Federalnog ministarstva zdravstva, a sve faze procesa vodile su medicinske sestre-tehničari.
Savjetnica ministra zdravstva Federacije BiH Dragana Galić je ovom prilikom rekla: „Kada smo prije dvije godine promovirali prvi dio priručnika koji je obuhvatao 46 standardnih operativnih procedura i 12 algoritama, istakli smo da se radi o prvom dokumentu takve vrste ne samo u Bosni i Hercegovini, nego i u regiji, i da zapravo promoviramo dokument koji je po svojoj strukturi i namjeni dio sustavnog rješenja i djelovanja u zdravstvenom sektoru s krajnjim ciljem unapređenja usluga pacijentima. S ponosom možemo reći da je promocija drugog dijela priručnika koji sadrži 37 standardnih operativnih procedura i 9 algoritama iz patronažne djelatnosti, potvrda strateškog i kontinuiranog djelovanja Federalnog ministarstva zdravstva u unapređenja zdravstvenog sustava.“
„Ovaj priručnik je razvijen uz podršku Projekta jačanja sestrinstva koji finansira Vlada Švicarske. Priručnik je važan doprinos osiguranju kvalitetne njege koju pružaju medicinske sestre u zajednici i u domovima pacijenata. Ove usluge su posebno značajne jer medicinske sestre u zajednici imaju pristup osobama kojima je pomoć najpotrebnija, rade na promociji zdravlja i prevenciji oboljevanja, te tako smanjuju ukupne troškove zdravstvenog sistema“, naglasila je ovom prigodom Maja Zarić, menadžerica programa i savjetnica za razvojnu politiku Ambasade Švicarske u BiH.
Direktor „Fondacije fami“ Dejan Sredić je istakao: „Medicinske sestre-tehničari su iznimno značajna grupa zdravstvenih radnika: najbrojniji su, najbliži pacijentu i najbolje poznaju svoju zajednicu. Bez jačanja ove profesije, neće biti moguće odgovoriti na mnogobrojne zdravstvene izazove 21. vijeka. Rad na procesu standardizacije usluga medicinskih sestara-tehničara se nastavlja i teče paralelno u oba bh. entiteta. Projekat daje podršku i regulaciji profesije, jačanju strukovnih udruženja, unapređenju usluga zdravstvene njege u zajednici, te poboljšanju obrazovanja medicinskih sestara i tehničara.“
Spomenka Omanović, diplomirana medicinska sestra iz Službe za kvalitet Doma zdravlja Tuzla i član radne grupe za izradu SOP-ova, naglasila je sljedeće: “Osjećam veliko zadovoljstvo danas iz dva razloga. Kao prvo, zato što radna grupa može predstaviti priručnik sa SOP-ovima koji je nastao kao rezultat ne tako jednostavnog jednogodišnjeg rada. Moram istaći da su članovi radne grupe uložili sve svoje znanje i iskustvo, ali i dosta vremena, truda i rada u istraživanje savremene literature i usklađivanje iste sa našom legislativom. Kao drugo, zato što primjenom izrađenih SOP-ova doprinosimo napretku savremene sestrinske profesije, a posebno u vrlo specifičnoj i kompleksnoj djelatnosti kao što je polivalentna patronaža. Medicinske sestre i tehničari, primjenom SOP-ova će pružati usluge u zajednici na standardiziran, jedinstven i siguran način, kako za pacijente tako i za medicinske sestre. Još moram istaći da su SOP-ovi napisani tako da budu primjenjivi i u ruralnoj i u urbanoj sredini na isti način, što znači da će pacijenti iz Sarajeva, Tuzle, Bihaća, Ljubuškog, Čelinca, Odžaka ili Mramora dobijati usluge na isti način“.
Projekat jačanja sestrinstva u BiH finansira Vlada Švicarske, a provode Fondacija fami i Ženevske univerzitetske bolnice, zajedno sa Federalnim ministarstvom zdravstva, Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske i drugim domaćim institucijama.