Jedan klik na link je dovoljan da građani daju potporu novim zakonskim rješenjima u oblasti kontrole upotrebe duhana, a cilj predstavnika inicijative je prikupiti 10 000 glasova potpore do 31. svibnja kada se obilježava Svjetski dan borbe protiv pušenja.
Tim povodom u paviljonu 1 izložbenog prostora 22. Međunarodnog sajama privrede u Mostaru posjetiteljima je prikazana i kreativna postavka “Život u dimu”, uz poziv da svojim potpisom – peticijom osnaže napore u promociji zdravih navika i zaštiti svih, a posebno djece, od pasivnog pušenja.
-Prijedlogom Zakona se ne želi zabraniti pušenje nego uvesti red u javne zatvorene prostore, kako duhanski dim ne bi udisale osobe koje ne konzumiraju duhan- poručio je savjetnik ministra Federalnog ministarstva zdravstva Vedran Marčinko.
“Klima Bez Dima” ima za cilj podizanje svijesti i pružanje potpore za osiguranje ambijenta bez duhanskog dima na javnim mjestima u cilju zaštite zdravlja stanovništva u BiH.
Ova inicijativa je dio Projekta smanjenja faktora zdravstvenih rizika u BiH, za koji potporu pruža Vlada Švicarske, a implementira ga Svjetska banka u partnerstvu s Federalnim ministarstvom zdravstva, gradskim upravama, zavodima za javno zdravstvo i drugim domaćim partnerima.
Projekt smanjenja faktora zdravstevnih rizika fokusiran je na četiri faktora rizika: uporaba duhana i duhanskih proizvoda, prekomjerna konzumacija alkohola, loša prehrana i fizička neaktivnost.
Organizatori ističu kako su mnoge obrazovne ustanove na području HNK-a već započele primjenjivati “politiku bez duhanskog dima”, a direktori škola pozdravili Inicijativu.
Peticiju je potpisao i ministar obrazovanja, znanosti, kulture i sporta HNK-a dr.sc. Rašid Hadžović koji je izrazio uvjerenje da su nepušači u većini i da će ipak postojati prostor bez cigareta i dima.
Peticiju su potpisali i mnogobrojni posjetitelji sajma koji su iskazali zadovoljstvo ovakvom Inicijativom koju je sa Svjetskom bankom organizirala agencija Primera zadužena za Mobilizaciju zajednice Projekta.