Šef Odjela za neurodijagnostiku na Klinici za radiologiju KCUS-a mr. sci. dr. Deniz Bulja naglašava da saradnja s prof.dr. Lovričem traje od decembra 2017.godine. U proteklih godinu dana urađeno je ukupno 40 neurointerventnih procedura, među kojima su arteriovenozne malformacije, duralne fistule, aneurizme te stentiranje karotidnih arterija.
– U našem timu su dva radiologa, dva neurohirurga, inženjeri medicinske radiologije, anesteziolozi i medicinske sestre. Zahvaljujući multidisciplinarnom pristupu u radu, opremi i stručnom usavršavanju, imamo odličan tim koji je osposobljen za izuzetno složene neurointerventne procedure. Program nastavljamo i sutra, a ukupno ćemo uraditi sedam procedura, od kojih je jedna i danas urađena, hitna i zahtjevna aneurizma. Na programu su i pet stentiranja karotidnih arterija i jedna spinalna angiografija. Stentiranjem karotidnih arterija spriječićemo mogući nastanak moždanih udara kod bolesnika. Spinalna angiografija je veoma rijetka, a ovo je drugi put da se radi u KCUS – izjavio je dr. Bulja.
Direktorica Dijagnostičke discipline KCUS-a, prof.dr. Sandra Vegar Zubović ističe da loše životne navike, genetika i nedovoljna zdravstvena prosvijećenost građana dovode do potrebe za intervencijama ove vrste. Dodaje da KCUS svojim kapacitetima, stručnošću i multidisciplinarnim timom može odgovoriti na ovakve zahtjeve.
– Era je poštedne hirurgije, što znači da je u primjeni sve ono što pacijentu ne izaziva veliku bol, stres ili povećan rizik od komplikacija. To su upravo ove interventne procedure koje i mi primjenjujemo u KCUS-u kad god je to moguće. Procedure se rade vikendom kako bi naši ljekari tokom radne sedmice bili na raspolaganju hospitaliziranim i vanjskim bolesnicima te kako se ne bi remetio redovan rad – rekla je prof. dr. Vegar Zubović.
Generalna direktorica KCUS-a prof.dr. Sebija Izetbegović ističe da ova ustanova aktivno radi na formiranju i stručnom osposobljavanju multidisciplinarnih timova koji će uspješno odgovoriti postojećim zahtjevima. Dodaje da se određene procedure tek uvode u rad u KCUS-u i BiH te da je neophodna supervizija stručnjaka iz drugih zemalja, koji iza sebe imaju veliki broj uspješno izvedenih intervencija.
– Pratimo novine u svim oblastima medicine te ih postepeno uvodimo i u KCUS. Uspješno sarađujemo s eminentnim stručnjacima iz zemalja regiona i šire. Zahvaljujući ovoj saradnji i savremenoj opremi, na svim klinikama, imamo formirane timove osposobljene za izvođenje složenih intervencija, procedura i operativnih zahvata. Ljekari KCUS-a određeno vrijeme izvode procedure i različite zahvate pod supervizijom i tako se osposobljavaju. Očekujemo da uskoro počnu raditi sasvim samostalno. Raduje nas da smo prepoznati kao odličan partner u razvoju zdravstva. Cilj nam je jačanje i unapređenje zdravstva na svim nivoima – izjavila je prof. dr. Izetbegović.