Kako biti zdrav i ispravno jesti tokom ramazana – Blizu 1,84 milijarde muslimana cijelog svijeta dočekalo je sveti mjesec ramazan, sa prvim danom posta (16. maj), premda će u nekim državama prvi dan posta biti 17. maj.
Ramazan je najsvetiji mjesec za muslimane jer je sveta knjiga Kur’an objavljena poslaniku Muhammedu objavljena u noći Lejletul-Kadr, jednoj od 10 posljednjih noći ramazana.
Milioni muslimana cijelog svijeta će postiti svaki dan ovog mjeseca, suzdržavat će se od jela, pića (tako je, čak i vode) te konzumiranja cigareta od zore do sumraka.
U ovom mjesecu se vjernici uče samodisciplini i razvijaju svijest o onima koji žive u siromaštvu.
Kao jedan od pet stubova islama, post tokom ramazana prati i duhovna refleksija, molitva i dobročinstvio.
Cjelodnevni post može biti veoma teško iskustvo za neke koji žive u određenim dijelovima svijeta.
Na primjer, muslimani norveške prijestolnice Osla će postiti 19 sati, vjernici u Istočnom Jerusalemu (okupirana Palestina) postit će blizu 15 sati, dok će oni koji žive južno od ekvatora, primjera radi u argentinskom Buenos Airesu postiti samo 12 sati.
Često se iskusi neuobičajeni umor i dehidracija tokom posta.
Lista savjeta
Studenti i akademici Univerziteta Birmingham City u Velikoj Britaniji napravili su vodič sa savjetima o zdravlju i ispravnom postu tokom ramazana, te kako sačuvati što više energije tokom dana.
– Voda, voda i što više vode tokom noćnih sati… Stručnjaci savjetuju da se pije što više vode tokom iftara (obroka nakon posta) i sehura (obroka pred post), naročito ako se očekuju velike vrućine tokom dana. Treba popiti najmanje dva litra vode tokom noći.
– Naučiti važnost ravnoteže… Kada postite, vaše tijelo ostaje bez hranjivih tvari koje vaš sistem treba. Stručnjaci ističu kako je veoma važno biti siguran u izbalansiranost obroka tako da sistemu date dovoljno hranjivih tvari iz svake grupe.
– Razmislite o alternativama… Zamijenite pečenje u dubokom ulju prženjem, kuhanjem ili roštiljanjem, te zamijenite tešku hranu lakšim alternativama. Na primjer, umjesto kolača i čokolade uzmite voće i jogurt.
– Fitnes i post mogu biti dobar par… Ljubitelji fitnesa i teretana mogu zadržati svoju rutinu i vježbati svaki dan. Lagane vježbe su dobre za protok krvi i za rad tjelesnog sistema. Kardio vježbe su također dobre kada postite sve dok ne pretjerate.
– Dosta proteina i izbjegavanje soli na sehuru… Za obrok prije zore i početak posta, stručnjaci predlažu hranu koja će tijelu dati dovoljno energije da nekoliko dobrih sati. Važno se fokusirati na hranu koja se sporo probavlja, bogatu proteinima i vlaknima. Odlični primjeri su zobene pahuljice i hrana sa cijelim žitaricama kao što su ječam, smeđa riža, heljda, kao i hljeb i pasta od cijelih žitarica.
– Iftar je vrijeme vode, hurmi i izbalansiranih obroka… Muslimani tradicionalno prekidaju post sa hurmom koja, naučno dokazano, ima mnogo dobrih stvari. Hrana bogata energijom i prirodnim šećerima je odličan način za dobijanje energije koja se brzo oslobađa u sistem. Za to je savršeno svježe voće, naročito hurme, te voćni sokovi. Kada je riječ o samom obroku, onda je važno da su dobro izbalansirani sa škrobnim karbohidratima (krompir, riža, hljeb) povrćem, proteinima (meso ili riba) i mliječnim proizvodima zbog prirodnih masnoća.
– Dobijanje energije bez hrane i užine… Stručnjaci savetuju da se pokušavaju raditi neke sitnice da bi se održalo na oprezu i sačuvala energija. To su kao male pauze od revizije ili rada, kratke šetnje, pisanje svakodnevnih lista obaveza ili lista stvari koje su vam teške i kako ih se riješiti. Također, možete i planirati obroke kako bi bili sigurni da jedete prave stvar i dobijate pravu energiju.
Izvor: Al Jazeera