„Multidisciplinarni pristup liječenja boli“, naziv je simpozija koji je održan u Institutu za naučnoistraživački rad (NIR) i razvoj Kliničkog centra univerziteta u Sarajevu (KCUS).
Ljekari, anesteziolozi i medicinsko osoblje KCUS-a i drugih zdravstvenih ustanova, imalo je priliku da poslušaju predavanja, razmijene iskustva i znanja sa kolegama, ali i mogućnost za praćenje savremenih trendova u terapiji boli.
Kvalitetnije usluge
Direktorica Discipline za nauku i nastavu, prof.dr. Enra Mehmedika – Suljić i šefica Klinike za anesteziju i reanimaciju KCUS-a prim.dr. Amela Katica –Mulalić, kazale su da je KCUS otvoren za sve vidove saradnje i stručnog usavršavanja, u cilju pružanja kvalitetnijih zdravstvenih usluga bolesnicima.
S obzirom da je 2018. godina proglašena za godinu terapije boli, Katica – Mulalić je kazala da terapija boli podrazumijeva multidisciplinaran pristup, te da se KCUS koristi velikim brojem terapijskih procedura, čime znatno utiče na smanjenje i eliminisanje boli.
– Dugoročni cilj terapije boli jeste poboljšanje kvalitete života bolesnika ali i njihovih porodica i staratelja – istakla je ona.
Doktorica Mehmedika – Suljić je podsjetila da je KCUS prva ustanova u BiH koja je uvidjela potrebu za ambulantom u kojoj će se ublažiti pa i potpuno eliminisati jaka i iscrpljujuća bol kod pacijenata.
Razgovori sa bolesnicima
Ona je navela podatak da je u septembru 2017.godine, na Klinici za anesteziju i reanimaciju otvorena Ambulanta za terapiju boli, a do danas je u toj ambulanti zbrinuto 300 pacijenata iz cijele Bosne i Hercegovine.
– Imali smo priliku razgovarati sa bolesnicima tokom terapije. Njihove priče su veoma slične. Svi oni su mjesecima pa i godinama trpili nepodnošljivu bol, koju nikako nisu mogli kontrolirati. U Ambulanti za terapiju boli pronašli su olakšanje i imaju samo riječi zahvalnosti i hvale.
Organizatori naučnog skupa su Institut za NIR i Klinika za anesteziju i reanimaciju KCUS-a., saopćeno je iz Press službe KCUS-a.