Na velikoj konferenciji koja je u subotu održana u Amsterdamu stručnjaci su se usaglasili kako postoji realna opasnost od izbijanja epidemije tih bolesti, javlja britanski Guardian.
Iako se radi o zarazama koje su ranije zahvaćale južnije krajeve, sada su u opasnosti i drugi, odnosno, hladniji predjeli na sjeveru Evrope, upozoravaju naučnici, navodeći kako je nužno poduzeti hitne mjere kako bi se zagrijavanje planete zaustavilo.
Naime, globalno zatopljenje stvorilo je uvjete u kojima se komarci, krpelji i drugi insekti koji prenose bolesti mogu nekontrolirano množiti te se oni šire čitavom Evropom. Među zemljama koje se smatraju najviše ugroženim su i one na Balkanu.
– Insekti se Evropom šire već desetljećima, zbog čega imamo epidemiju Denga groznice u Francuskoj i Hrvatskoj, malariju u Grčkoj, groznicu Zapadnog Nila u jugostičnoj Europi, chikungunyu u Italiji i Francuskoj… – piše, između ostalog, ugledni britanski list, pozivajući se na naučnike.
Naučnici smatraju kako se klima na Mediteranu toliko promijenila da je ona sada djelomično tropska, a kao dokaz ističu potpunu adaptaciju tigrastog komarca na evropske krajeve koji su im do prije nekoliko desetljeća bili prehladni.
– U budućnosti, toplije i vlažnije vrijeme pružit će idealne uvjete za razmnožavanje insekata poput azijskog tigrastog komarca, koji širi viruse i uzrokuje teške bolesti, a mogao bi se proširiti po čitavoj Evropi – rekao je jedan od sudionika skupa, italijanski naučnik Giovanni Rezza.
Naučnici ističu kako su epidemije bolesti poput Denga groznice u prošlosti bile ograničene na toplije – tropske i suptropske – krajeve iz jednostavnog razloga – komarci su izvan tih područja umirali zbog niske temperature. No, porast temperatura (uzrokovan djelovanjem čovjeka), to bi mogao promijeniti.
Naučnici smatraju kako bi javnozdravstvene agencije morale poraditi na uspostavi kvalitetnijeg sustava nadzora i prevencije ovakvih zaraza te upozoravati javnost na mogućnost epidemije, kad već nismo u stanju smanjiti karbonske emisije u atmosferu.