Marijo Vrebac, šef Odsjeka za zaštitu zdravlja životinja pri Federalnom ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, za Faktor je rekao kako su osnovni razlozi ovolikog broja nedovoljna količina vakcina i njihova neblagovremena nabavka. Dodaje kako je prisutna i nedovoljna educiranost vlasnika životinja. Ukazuje da su u ovoj godini do sada zaprimljena i obrađena 72 zahtjeva za naknadu štete vlasnicima čija je stoka neškodljivo uništena nakon što je oboljela od bruceloze. Za naknadu šteta odobreno je 156.627 KM.
U ovoj godini osigurano 250.000 doza vakcina
– Na temelju prijava bolesti dostavljenih od kantonalnih veterinarskih inspektora u Federaciji BiH, tokom 2018. godine dosad je prijavljen 1.331 pozitivan slučaj bruceloze goveda, ovaca i koza, na ukupno 311 imanja. Najveći broj pozitivnih slučajeva utvrđen je u populaciji ovaca i koza, a u direktnoj su vezi sa razvijenosti stočarske proizvodnje uzgoja ovaca i koza na području Srednjobosanskog, Unsko-sanskog, Kantona 10, Zeničko-dobojskog i Sarajevskog kantona. Smatramo da su osnovni razlozi ovolikog broja pozitivnih slučajeva bruceloza nedovoljna količina vakcina i neblagovremena nabavka vakcina (početak ljeta), nedovoljna educiranost vlasnika životinja i neprovođenje propisanih mjera, loši biosigurnosni uvjeti na farmama i nedovoljna kontrola kretanja životinja – rekao nam je Vrebac.
Ukazuje kako su ispred Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH u prethodnim godinama kontinuirano ukazivali Uredu za veterinarstvo BiH da osigurane količine vakcina nisu dovoljne za potrebe Federacije BiH.
– Na osnovu zahtjeva veterinarskih stanica i broja novoobilježenih ovaca i koza, osigurane količine pokrivaju 50 posto ukupnog broja novorođenih ovaca i koza. Nakon odbijanja ovog Ministarstva da dostavi plan distribucije u skladu s osiguranim količinama cjepiva, i ukazivanja Uredu za veterinarstvo BiH da će snositi svu odgovornost za eventualne posljedice nedovoljne količine cjepiva, tek za 2018. godinu udovoljeni su zahtjevi ovog ministarstva te je za potrebe Federacije BiH osigurano 250.000 doza. Ova količina dovoljna je za jednogodišnju potrebu Federacije BiH. Međutim, zbog nedovoljnih količina cjepiva u prethodnim godinama, šteta je već učinjena što je vidljivo iz broja pozitivnih slučajeva – navodi Vrebac.
Kaže da je u cilju utvrđivanja uzroka povećanja broja pozitivnih slučajeva bruceloze, ovo ministarstvo u saradnji sa Veterinarskim fakultetom u Sarajevu pokrenulo aktivnost na izradi posebnog Program utvrđivanja uzroka pojave i širenja bruceloze životinja. Ovim programom će se detaljno epidemiološki ispitivati svaki pojedinačni slučaj bruceloze, utvrditi uzrok širenja bolesti, uraditi dodatna laboratorijska ispitivanja, predložiti konkretne mjere i aktivnosti za sprečavanje daljnjeg širenja te dodatno educirati vlasnike životinja.
Osigurani uvjeti za isplatu naknada za štetu
Vrebca smo upitali da li je počela isplata naknade za štetu koju su pretrpjeli vlasnici stoke oboljele od bruceloze?
– Naknada štete vlasnicima neškodljivo uklonjenih životinja provodi se u skladu s odredbama Pravilnika o postupku isplate naknade štete za neškodljivo uklonjene seropozitivne životinje. Propisano je da vlasnik zahtjev za naknadu štete podnosi nadležnom kantonalnom ministarstvu koje formira komisija za procjenu vrijednosti neškodljivo uklonjenih životinja. Procjena je na temelju tržišne vrijednosti životinja na dan neškodljivog uklanjanja. Nadležno kantonalno ministarstvo donosi rješenje o pravu na naknadu štete i isplaćuje 50 posto procijenjene vrijednosti te dostavlja svu dokumentaciju ovom ministarstvu koje isplaćuje drugih 50 posto procijenjene vrijednosti životinja – objašnjava Vrebac.
Dodaje kako ovo ministarstvo kontinuirano, tokom cijele godine, realizira dostavljene zahtjeve, te isplaćuje sredstava.
– U 2018. godini do sada su zaprimljena i obrađena 72 zahtjeva za naknadu štete za što je odobreno 156.627 KM. S obzirom na broj prijavljenih pozitivnih slučajeva bruceloze u 2018. godini, ovo ministarstvo izvršilo je izmjenu i dopunu Programa utroška sredstava – “Subvencije privatnim poduzećima i poduzetnicima – Poticaj za veterinarstvo”, utvrđenog Budžetom Federacije BiH za 2018. godinu te povećalo iznos sredstava za naknadu štete sa 200.000 KM na 300.000 KM. Na ovaj način osigurali su se uvjeti da se svi zaprimljeni zahtjevi za naknadu štete koji udovoljavaju uvjetima propisanim Pravilnikom budu realizirani i isplaćeni vlasnicima neškodljivo uklonjenih životinja – rekao je Vrebac.